PÄIVÄKIRJA 2008

04.05.2008 IHANA KEVÄT
Viimeiset pari viikkoa ovat ollet aivat mielettömät säiden osalta. Koirat ovat päässeet runsaasti lenkille ja nauttineet myös siitä kun yläterassimme ovea on pidetty taas auki ja ne pääsevät kulkemaan terassille ja takaisin oman mielensä mukaan. Iso yläterassimme on ehdottomasti molempien suosikkipaikka.

Aaronin elämä on taas paljon helpompaa kun ulkona on valoisaa. Ulkopuolinen ei varmasti edes osaisi epäillä, että tuon koiran näössä on jotain vikaa. Kesä menee siis varmasti hyvin, mutta ensi talvi on varmasti jo hankala. Emil on muuten kunnossa, mutta toisen etujalan nivelrikko aiheuttaa ajoittaista ontumista.

Yhdistyksen vuosikokous jäi harmittavasti väliin, sillä kokouksessa äänestettiin tärkeistä asioista. Kasvattajapäiville sen sijaan osallistuin ja täytyy sanoa, että Katariina Mäen luento tollereiden tilasta ei ollut kovinkaa valoisaa kuunneltavaa. Paljon on miettittävää mitä rodun tulevaisuudessa tapahtuu.

27.02.2008 PRA TILANTEEN TARKISTUS
Vuoden alkupuoli on vierähtänyt vauhdikkaasti. Palasin helmikuun alussa 3½ vuoden tauon jälkeen osapäiväisesti töihin, joten kaikilla on mennyt totutellessa uuteen ryhmiin.

Emil & Aaron kävivät tänään rokotuksilla ja samalla katsottiin miten PRA on viimeisen vuoden aikana edennyt. Emilin tilanne on pysynyt samana eli suonitukset ovat edelleen moitteettomat. Aaronin PRA on edennyt edelleen aika huimaa tahtia. Viime vuonna suonituksissa oli hävinnyt 50% niin nyt tilanne on se, että suonituksista on hävinnyt jo 70-75%. Päivänvalossa se vielä pärjää, mutta hämäränäkö on mennyt kyllä lähes kokonaan.

PRA:n lisäksi pojilta ei onneksi öytynyt merkkejä muista silmäsairauksista. Vuoden päästä taas uusi tarkistus.